Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszukiwany, poszukiwana...

ic
Jak można znaleźć pracodawcę bez konieczności wyjazdu z kraju? Jednym ze sposobów jest wyszukanie oferty pracy poprzez Europejski Portal Mobilności Zawodowej, czyli EURES.

Jak można znaleźć pracodawcę bez konieczności wyjazdu z kraju? Jednym ze sposobów jest wyszukanie oferty pracy poprzez Europejski Portal Mobilności Zawodowej, czyli EURES.

Co to jest EURES?
EURES to baza ofert pracy pracodawców zainteresowanych rekrutacją pracowników z zagranicy i jednocześnie baza CV osób poszukujących pracy za granicą.

Wiarygodność i uczciwość ofert pracy zamieszczonych w bazie sprawdzana jest przez doradcę EURES przypisanego do danego regionu w danym kraju.

W EURES nie ma jedynie ogłoszeń o wolnych miejscach pracy w instytucjach europejskich. Są one publikowane na stronie internetowej EPSO (European Communities Personnel Selection Office) Komisji Europejskiej: www.europa.eu.int/epso.

Jak przeglądać oferty?
Aby przeglądać umieszczone w bazie EURES oferty pracy, należy przede wszystkim posiadać dostęp do Internetu. Trzeba również znać język angielski, francuski lub niemiecki w stopniu umożliwiającym zrozumienie oferty, skontaktowanie się z doradcą EURES oraz z potencjalnym pracodawcą za granicą.
Krok po kroku...

wpisz adres internetowy www.europa.eu.int/eures
wybierz język (strona główna jest dostępna również w języku polskim)
kliknij w link Znaleźć pracę, (Find a Job, Stellenangebote, Trouver un emploi)
kliknij w link Szukaj Pracy (Search for a Job, Stellensuche, Recherche d'un emploi)

Na monitorze pojawi się wyszukiwarka ofert. Są one pogrupowane według kilku kategorii: branża, doświadczenie, kraj, ukończona edukacja, rodzaj umowy (w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, staż), okres umowy (praca na czas nieokreślony, praca czasowa), data umieszczenia oferty w bazie.

Aby jeszcze dokładniej określić, jakiej pracy szukamy, można w okienku Słowo Kluczowe wpisać słowo, które znajdzie się w treści oferty (np. nazwa zawodu lub specjalizacji).

* po podaniu kryteriów wyszukiwania klikamy na przycisk Wyszukaj; na ekranie pojawi się lista ofert zgodnych z wybranymi przez nas warunkami.

Uwaga!

Im mniej kryteriów podamy wyszukiwarce, tym więcej ofert jest ona w stanie znaleźć w bazie.

Większość ofert zamieszczana jest w języku kraju, z którego pochodzi pracodawca. Wyszukiwanie według słów kluczowych w jednym z dostępnych języków nie musi więc koniecznie wyświetlić wszystkich ofert dostępnych w bazie danych.

Jak odpowiedzieć na ofertę?
Aby odpowiedzieć na ofertę pracy, należy przesłać swoje CV w formacie europejskim (wzór dostępny m.in. na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach: www.wup-katowice.pl) oraz list motywacyjny na podany adres e-mailowy lub pocztowy bądź też skontaktować się telefonicznie z doradcą EURES lub bezpośrednio z pracodawcą.

Jak umieścić w bazie swoje CV?
Innym sposobem znalezienia pracy przez EURES jest zamieszczenie w bazie swojego CV. W tym celu wystarczy wypełnić gotowy formularz. CV osób poszukujących pracy są dostępne dla pracodawców zarejestrowanych w bazie EURES.
Aby zamieścić swój życiorys w bazie EURES musimy posiadać swój login i hasło, tak jak w przypadku kont pocztowych na serwerach onet.pl czy wp.pl. W tym celu:

kliknij na link New CV (Neuer CV, Nouveau CV)
zarejestruj swoje dane (imię, nazwisko, data urodzenia, adres), stwórz swój własny unikatowy login i hasło dostępu (dzięki nim będziesz mógł wchodzić na stronę i sprawdzać, czy jakiś pracodawca jest tobą zainteresowany)
po zalogowaniu do konta (Login to your CV) możesz wypełnić swój formularz CV; postępuj zgodnie ze wskazówkami i wypełnij wszystkie pola
możesz czekać na odpowiedź ze strony pracodawców lub od razu sprawdzić czy twój życiorys pasuje do którejś z ofert zarejestrowanych w bazie; w tym celu kliknij na link Job matching my CV (Stellenangebote passend zu meinem CV, Offres d'emploi qui correspondent ą mon CV).

Uwaga!

Dane w swoim CV możesz w każdej chwili zmienić. W tym celu wystarczy zalogować się na stronie.

Osoby poszukujące pracy muszą regularnie odwiedzać swoje strony domowe. Jeżeli osoba poszukująca pracy nie odwiedzi swojej strony przez dwanaście tygodni, jej dane nie będą już dostępne dla pracodawcy. Jeżeli osoba poszukująca pracy nie odwiedzi swojej strony domowej przez rok, jej dane zostaną skasowane.

Pełny dostęp do CV posiadają doradcy EURES i pracodawcy, którzy zarejestrowali się w serwisie. Jeśli osoba dokonała wyboru "anonimowy" dla swojego CV on-line, pracodawcy mogą skontaktować się nią poprzez EURES, w taki sposób aby dane osobowe nie zostały ujawnione.

baza danych EURES jest aktualizowana codziennie; oferty pracy pozostają w systemie tak długo, jak są aktualne

w bazie znajduje się aktualnie około 45 tysięcy ofert pracy w UE
korzystanie z bazy EURES jest bezpłatne
w bazie uzyskasz również informacje na temat warunków życia i pracy w poszczególnych krajach Unii Europejskiej; wystarczy kliknąć na link Życie i praca (Living & Working , Leben & Arbeiten , Vivre et travailler); dostępne informacje dotyczą czasu pracy, wynagrodzenia, zawierania umów o pracę, wynajmu mieszkania, podatków, zasiłków, ubezpieczeń, zezwoleń na pracę i pobyt, systemu edukacji oraz możliwościach kształcenia we wszystkich krajach Unii. Tutaj także dowiemy się czy w danym kraju UE istnieje zapotrzebowanie na nasz zawód i które zawody są najbardziej poszukiwane, co ułatwi nam podjęcie decyzji o emigracji zarobkowej. Wszystkie te informacje są dostępne w języku angielskim, niemieckim i francuskim, a w niedługim czasie również w języku polskim. Na stronie EURES możemy także uzyskać oficjalny format życiorysu europejskiego w 13 językach unijnych.

Źródło: Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, http://europa.eu.int/eures


Swobodny przepływ pracowników
Po rozszerzeniu Unii Europejskiej tylko trzy kraje wcześniejszej "piętnastki" zdecydowały się zastosować wobec Polski zasadę swobodnego przepływu pracowników. Swoje rynki pracy otworzyły Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja. W praktyce oznacza to, że możemy jechać do tych krajów w poszukiwaniu pracy bez uprzedniego zezwolenia oraz, że kraje te gwarantują Polakom dostęp do rynku pracy na takich samych zasadach jak swoim obywatelom. Pozostałe kraje, z wyjątkiem innych państw wstępujących, wprowadziły dla obywateli polskich tzw. okresy przejściowe. Wiąże się to z koniecznością z uzyskania pozwolenia na pracę jeszcze przed wyjazdem.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto